You are currently viewing Διαδικτυακή Συνάντηση με θέμα: ‘’Παιδιά σε συνθήκη επικινδυνότητας: Ο ρόλος του Σχολείου στην Προάσπιση των Δικαιωμάτων τους’’

Το Κ.Ε.Σ.Υ. Δυτικής Αττικής διοργανώνει, σε συνεργασία με το 1ο και το 2ο Κ.Ε.Σ.Υ. Πειραιά στο πλαίσιο των δράσεων και παρεμβάσεών του για την υποστήριξη των μελών της Σχολικής Κοινότητας, Διαδικτυακή Συνάντηση με θέμα: ‘’Παιδιά σε συνθήκη επικινδυνότητας: Ο ρόλος του Σχολείου στην Προάσπιση των Δικαιωμάτων τους’’.

Προσκεκλημένοι ομιλητές θα είναι:

• H κ. Θεώνη Κουφονικολάκου, Βοηθός Συνήγορος του Παιδιού με θέμα εισήγησης «Η Προστασία των Δικαιωμάτων του Παιδιού στο Δημοκρατικό Σχολείο από την οπτική του Συνηγόρου» και
  • O κ. Πέτρος Δαμιανός, Διευθυντής Σχολικών Μονάδων του Ειδικού Καταστήματος Κράτησης Νέων Αυλώνα με θέμα εισήγησης «Εκπαίδευση στη Φυλακή: Ευκαιρίες Προόδου για τα Παιδιά που δεν … προλάβαμε! ».

Η διαδικτυακή συνάντηση θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 01/02/2021 (18:00-20:00) και απευθύνεται στους εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων και βαθμίδων, το ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό και το βοηθητικό προσωπικό.